fbpx
'; משמעות התחלה חדשה

לימודי מדיטציה – להתחיל מבראשית

"...ולהתחיל מבראשית..."

אני תוהה עם עצמי, האם אנחנו בכלל יכולים להתחיל מבראשית?
האם בעזרת מדיטציה ולימוד אנחנו יכולים לשחרר את העבר ולפתוח באמת דף חדש ונקי בחיים?

והכי חשוב -מה המשמעות של להתחיל מבראשית?

בשלב הראשון

אנחנו צריכים לבקש סליחה מאנשים שפגענו בהם, לשחרר את הקארמות שיצרנו בחיים.
את זה למדנו בימי תשובה וראש השנה- “סליחה בין אדם לחברו”.
הדבר המעניין בבקשת סליחה היא שהאפשרות למחילה תלויה רק בנו.

למה הכוונה?
אם אנחנו באמת התוודינו ,ביקשנו סליחה מהאחר, וחזרנו על הבקשה 3 פעמים אנחנו מחולים. כלומר, אם עדין האדם השני בוחר להישאר עם הכעס והאחיזה בעבר זה נשאר רק המסע שלו.
זאת אומרת כי אנחנו יכולים בקלות לשחרר קארמות שיצרנו עם אדם אחר, הכול תלוי בכוונה הפנימית שלנו -להודות בחלק שלנו במעשה ולפעול לקבל את הסליחה.

כפי שכבר אמרתי -אנחנו לא יכולים לשנות את האדם השני, התהליך הרוחני שייך רק לו אבל אנחנו יכולים לשחרר את הכבלים שיצרנו ביננו וכך לשחרר את עצמנו מהתלות באחר.
שחרור מהסביבה תלוי רק בנו ולא באחרים, לכן זה קל. כל כך הרבה אנשים נשארים מחוברים לסיפורים מהעבר ולא משחררים כי הם חושבים שרק אם האחר ישתנה יקרה שינוי, והינה אנחנו רואים שזה רק תלוי בנו.

בשלב השני

(יום כיפור) אנחנו רואים כי תהליך של “אדם למקום”- התחברות רוחנית לכוח האלוקי ייצור שינוי, כלומר, הבחירה על מציאות החיים שלנו תלויה בנו. ככל שאנחנו נעסוק בתהליך רוחני נוכל להתחבר לכוחות תודעתיים ולשלוט על מציאות חיינו.
חלק מהאנשים מבינים את התהליך האלוקי ככוח חיצוני השולט בנו. נכון, זה קורה במידה ואדם מוותר על זכות הבחירה שלו ונותן את כוח היצירה שהתברך בו לגורמים חיצוניים- בעיקר גורמים רוחניים.
יום כיפור מסמל את היכולת שלנו להתקרב למהות האלוקית, לעוצמת הבחירה שניתנה לנו, להחזיר את השליטה על מציאות חיינו.
כלומר- תהליך של מודעות רוחנית חשוב מאוד ליכולת שלנו להתחיל מבראשית…

דבר שלישי

למדנו מסוכות- לנסות דרכים יצירתיות ושונות לשינוי, לקחת אחריות ,לפתוח ערוצים יצירתיים , להקשיב ל”עולם”, לנסות לעשות דברים אחרת, לחפש פתרונות יצירתיים וחדשניים לשינוי.
ואז אנחנו מגיעים לשמחת תורה- ל”בראשית”- להתחלה חדשה.

אז מה למדנו כאן?

כדי להתחיל מחדש אנחנו צריכים לשחרר את התלות מהעבר וזה תלוי רק בנו.
אחר כך ללמוד לתרגל מדיטציה וללמוד מודעות רוחנית כדי להתקרב למהות האלוקית, להעצים את יכולת הבחירה שלנו.
אחר כך לשים מטרות , לחדד את הרצונות שלנו ולהגדיר דרכי פעולה יצירתיים לשינוי, אנחנו צריכים להיות אקטיביים לשינוי ולא לחכות שהדברים ייעשו לבד.
ועכשיו אנחנו מוכנים להתחיל מבראשית…
גם כאן נזכור כי בראשית מתחיל ב-ב, כלומר משהו מהעבר תמיד יישאר בנו…

ומה משמעות של התחלה מחדש?

הרבה אנשים מפרשים את השינוי ע”י שינוי המציאות. שבירת מסגרות, מהפכה…

הם תופסים את המשמעות של “התחלה מבראשית” כשינוי מסלול החיים- לעיתים שינוי עבודה, שינוי מקום מגורים ,אולי לנסוע ולגור בחו”ל, גירושים, וכד’….

שוב יש כאן חוסר הבנה בסיסי למהות השינוי.

“להתחיל מבראשית” אינו מושג פיזי, אינו קשור לשינויים ארציים.

“להתחיל מבראשית”-

הוא תהליך רוחני, כלומר אינו תלוי במציאות הפיזית אלא בהבנה של המציאות שלך. אנשים חושבים כי אם הם יעשו שינוי רדיקאלי בחייהם אז משהו יקרה להם ויהיו יותר רגועים, מאושרים, מסופקים בחיים.

כאן הטעות-

כבר למדנו כי תפיסת אושר הינה במהות שלה תפיסה רוחנית שאינה קשורה למציאות. אם אני תולה את האושר שלי במציאות הארצית לא עשיתי כלום, כלומר אני אצור שוב מציאות בעייתית שתמשיך להשפיע עלי ותרחיק אותי מהאושר הרוחני .

הכוונה בבראשית – 

היא להתחבר למהות הרוחנית שלנו (באמצעות תרגול מדיטציה וכלים נוספים) ואז אנחנו יכולים לראות את המציאות של החיים שלנו מהיבט רוחני. כלומר, השקפת הראיה שלנו משתנה, הקבלה וההבנה של המציאות שלי מתרחבת ומוארת , אני יכול להבין ולראות את המסע הארצי שלי מזוויות נעלות ולקבל כלים רוחניים לשינוי.

לא תמיד אנחנו צריכים לשנות פיזית את המציאות אלא לשפר אותה או להבין אותה.

לדוגמה- אולי אני לא צריך להתגרש אלא להבין זוגיות, לקבל את הזוגיות שלי ולשפר אותה. אולי הזוגיות שלי כן טובה ואם אנחנו נשנה את התפיסה הזוגית נבין את המסע הזוגי.

אנחנו רואים הרבה אנשים שמתגרשים ואז נשארים “חסומים”, מתקשים למצוא זוגיות ואינם יודעים מה הם בעצם רוצים. או כאלה שמתחתנים מתחדש אבל חוזרים על אותו “סרט”, אז בשביל מה התגרשו?

כנ”ל לגבי עבודה-

אנשים שעזבו עבודה ומתקשים למצוא עבודה חדשה, יוצרים בעיות כלכליות קשות בחייהם . יש כאלה שחוזרים לעבודה ומרגישים שוב את אותם תחושות, כלומר, לא השתנה דבר… כנראה הבעיה לא הייתה בעבודה אלא בתפיסה שלהם לגבי מהות מעבודה וחוסר סיפוק רוחני  שאינו תלוי במקום העבודה…

הכוונה שלי היא כי המשמעות של “להתחיל מבראשית” אינה שינוי ארצי אלא שינוי רוחני. יכול להיות שהשינוי הרוחני יוביל גם לשינוי ארצי אבל המקור שלו בהבנה רוחנית.

השינוי הארצי הוא הלוואי ולא המטרה.