fbpx
'; מדיטציה, מרכבה, תקשור- רותי בן אריה

מיסטיקה ורוחניות – מערכת הצ’אקרות

מערכת הצ’אקרות – Chakra צ’אקרה זו מילה בסנסקריט, שפירושה גלגל, והכוונה היא לגלגל של אור, כלומר גלגל אנרגטי.

לדעת רואי נסתר מהמזרח הרחוק וגם מהמערב, באדם, שבעה מרכזי אנרגיה ראשיים (יש האומרים עוד שניים מעליו), הרוטטים, פועמים ומסתחררים באופן מתמיד.

הצ’אקרה היא מעין גנרטור של קרינה אלקטרומגנטית. על ידי הסיבוב והפעימות של הצ’אקרות נוצר השדה האלקטרומגנטי. כל צ’אקרה יוצרת תדר משלה ולכן גם צבע משלה.שדות אלה בהתחברם לשדות האנרגטיים של צ’אקרות אחרות, יוצרים את ההילה, אותה מעטפת קרינה המקיפה את הגוף.

הצ’אקרות מוזנות כל הזמן בכוח החיוני של “האנרגיה האוניברסלית”. החיים שלנו תלויים בזרימה המתמדת של אנרגיה דרך הצ’אקרות. כאשר הצ’אקרות חסומות – הן מופיעות באור חיוור. ככל שהן מתפתחות יותר הן יותר נוצצות ומבריקות. ככל שהאדם מפותח יותר רוחנית, יותר אנרגיה זורמת דרכן.הצ’אקרות ממוקמות במרכז הגוף, במקביל לעמוד השדרה ולאורכו.

לכל צ’אקרה אספקט מיוחד של קיום פיזי, נפשי, אינטלקטואלי, יצירתי ורוחני, ובמקום המצאה היא ביחסי גומלין עם האברים שבסביבתה ועם הצ’אקרות האחרות.מרכזי אנרגיה: צ’אקרותישנם שני מקורות חיצוניים, מהם אנחנו סופגים אנרגיה הזורמת לאורך הצ’אקרות: השדה המגנטי של האדמה, והאנרגיה של היקום. החיים שלנו תלויים בזרימתם המתמדת דרכנו.

תפקידן של הצ’אקרות

צ’אקרת השורש:

תפקידן של הצ’אקרות הוא לחזק את כל ה”גופים” של האדם, אך יחד עם זאת קיים דגש מיוחד לתפקיד מסוים האופייני לכל אחת מהצ’אקרות.

על פי הבנת תפקידי הצ’אקרות, אנו יכולים, בתרגול ומדיטציה, לעורר אותן לפעילות מלאה, ולהשפעתן הברוכה על כוליות האדם.מערכת הצ’אקרות קשורה בקשר הדוק מאוד עם פעולתה של המערכת האנדוקרינית. ההפרשה ההורמונלית מהבלוטות השונות משפיעה ומושפעת מהמערך האנרגטי של גוף האדם.

שמוקמה בבסיס עמוד השדרה. צבעה אדום, או אדום חום. היא אחראית על החיונית הפיזית, על הקשר למציאות בעולם החומר, ויכולת ההתמודדות בחיים הארציים. היא קשורה לתחושות של קור וחום, רעב ושובע, היצר המיני, הטריטוריה, ויכולת ההישרדות בעולם הפיזי. היא קשורה ביכולת של “הילחם או ברח” במצבים קשים ולכן היא גם קשורה בפחד ובכעס.

היא קשורה בתחושת ה”אני” הנפרדת וביחסים הדדיים הדוקים לבלוטות המין ולבלוטות האדרנל (יותרת הכליה). בלוטות אלה אחראיות על יכולת ההישרדות האישית בעולם הארצי של קשיים ומתחים ועל היכולת של ההישרדות האנושית דרך מנגנון הרבייה.

צ’אקרת הטבור:

ממוקמת בין בסיס עמוד השדרה והטבור, קצת מתחת לטבור. צבעה – כתום. היא אחראית על יצירתיות פיזית ונפשית, על המיניות, ועל יצירת התינוק. היא קשורה גם עם החושניות המינית.

למרות שעיקרה בקשר הזוגי הנפשי. היא קשורה מאוד לרגש, לבחירת הקרבה לאנשים, שרגשית נוח לנו איתם. היא ממקדת את התכליתיות בחיים הארציים.

צ’אקרה הקשורה לטחול ולכבד, ולכן לניקוי פסולת פיזית מהגוף ולחיזוק המערכות הפיזיות. הצ’אקרה קשורה לבלוטות המין ולבלוטות האדרנל.

צ’אקרת מקלעת השמש:

ממוקמת מעל הטבור ומתחת לסרעפת באמצע הגוף, בין שני צדי הצלעות התחתונות. זה אזור עצבי גדול, הנקרא “מקלעת השמש”. צבעה – צהוב. היא קשורה לרגשות ולרגישויות נפשיות.

אצל רבים בעולם המערבי היא איננה מאוזנת. היא קשורה באגו, בפחד לאבד אדם קרוב, או חלק מעצמנו, במידת הביטחון בהשראה רעיונית, במחשבות נכונות, בגמישות האינטלקט, ומשמשת כמרכז לאינפורמציה הפנימית שלנו.

הצ’אקרה קשורה לבלוטת הפנקריאס האחראית על משק הסוכר בגוף. הסוכר חשוב ביותר כמזון למוח, ויש לכך השפעה רבה על חשיבה בהירה ועל מצבים רגשיים. היא קשורה בכל מערכת העיכול ותפקודה. בכבד, בכיס המרה, בקיבה. קשורה בהרגלי אכילה. בניקוי פיזי מפסולת הצ’אקרה קשורה גם לטחול (השייך למערכת החיסונית) ובמידה מסוימת גם לאדרנל.

צ’אקרת הלב:

ממוקמת מאחורי הלב. צבעה ירוק זוהר. יש אומרים שצבעה ורדרד כגוון האפרסק. זו הצ’אקרה המקשרת בין החיים הארציים לחיים הרוחניים. היא הצ’אקרה של “אהבה ללא תנאי”, כלומר רגשות של אהבה לכל אדם שנברא בצלם אלוהים ולכל הטבע הסובב. בה נמצאים רגשות “הסליחה” לעצמנו ולסובבים אותנו.

זוהי הצ’אקרה שבאיזונה אנו מרגישים אחדות על כל הבריאה ועם הבורא.הבלוטה הקשורה בצ’אקרה זו היא בלוטת התימוס (הרת). היא אחראית על חלקים גדולים של המערכת החיסונית, ומסבה הרמוניה וחוזק למערכת החיסון ולמערכת האנדוקרינית. כידוע, הקרינה של אהבה אמיתית מרפאה את הגוף.

האהבה, כמו גם התקווה והאמונה, הן מולקולות כימיות העוזרות לריפוי הפיזי. הצבע הירוק, כמו גם מזון בצבע ירוק בדומה לירקות ירוקים, עשב חיטה ונבטים – יש בהם כוחות ריפוי אנרגטיים חזקים על הגוף ועל הנפש.

צ’אקרת הגרון:

היא ממוקמת מאחורי הגרון ומיתרי הקול. צבעה – כחול. היא מרכז התקשורת. דרכה אנו מתקשרים עם אחרים וגם מבטאים את עצמנו. היא בקשר הדוק עם מעברי האוויר בקנה הנשימה ועם מיתרי הקול. גם כוח הרצון, יכולת המשחק – מבוטאים בצ’אקרה זאת. הצבע הכחול קשור בריפוי, הפעלת הדמיון ומדיטציה על צבע זה מחזקת את כוחות ההבראה.

הצ’אקרה קשורה גם לבלוטת המגן (תירואיד), האחראית על חילוף החומרים בגוף. היא אחראית על בניית תאים בריאים ממזון טוב ועל סילוק הפסולת דרך המערכות המנקות.

צ’אקרת “העין השלישית”:

ממוקמת בין גבות העיניים. צבעה – סגול. היא מאפשרת לנו התפתחות רוחנית. בעזרתה ניתן לפתח ראייה פנימית. היא עוזרת לנו בהגשמת שאיפותינו ויעודנו בחיים. היא מאפשרת את הבנת הפנימיות שבתוכנו ומחברת אותנו לאידיאלים, לדמיון, וליכולת הקשר עם עולמות רוחניים אחרים.

היא מקשרת אותנו עם החלומות. צ’אקרה זו היא המקשרת העיקרית בין ש אר הצ’אקרות. צ’אקרה זו קשורה להעברה רבה של מידע, הן דרך המערכת העצבית והן דרך המערכת ההורמונלית.רווחות דעות שונות בין העוסקים בתחום הרוח באשר לבלוטה שצ’אקרה זו קשורה אליה.

יש הטוענים שהיא קשורה לבלוטת האיצטרובל.

בלוטת האיצטרובל –

מקורה העוברי בתאי עצב וחלו בה שינויים, המאפשרים לה הפרשה הורמונלית. היא אחראית על שינה וערות ולכן גם על חלימה. לדעת רבים החלומות הם אחד הקשרים שלנו עם עולמות אחרים, ועם התת-מודע שלנו.

הבלוטה קשורה גם למנגנוני רבייה ובריאות. זו בלוטה הנחקרת באחרונה ולא כל הידוע עליה, לפי שעה.

רוב המיסטיקאים מקשרים את צ’אקרת “העין השלישית” לבלוטת ההיפופיזה (יותרת המוח).

בלוטה זו מוזנת ומאזנת את ההפרשה ההורמונלית של כמעט כל שאר הבלוטות האנדוקריניות בגוף. האונה הקדמית שלה בנויה כשאר הבלוטות המפרישות.

האונה האחורית בנויה מסיומות של תאי עצב. היא מפרישה תשעה הורמונים שונים. ביכולתה להעביר לגוף ולנפש אינפורמציה רבה הכוללת את כל מערכות הגוף, ובכך היא דומה לתפקיד הצ’אקרה בתחומים הרוחניים.

צ’אקרת הכתר:

זו הצ’אקרה העליונה בגוף שממוקמת בקצה העליון של הקדקוד. צבעה – לבן – סגלגל, ולדעת אחרים לבן – כסף. היא בעלת התדר הגבוה ביותר. הפעלתה ואיזונה מביאה אותנו לאחדות עם הבורא. זהו גשר וקשר אל “האין סוף”. אל במקום שבו נמצא כל הידע הקוסמי. זוהי צ’אקרה שמביאה אותנו לחופש מוחלט לשחרור מכל הכבלים.